Michelangelo - Aadama ja Eeva pattulangemine ja Paradiisist väljaajamine

Michelangelo
"Aadama ja Eeva pattulangemine ja Paradiisist väljaajamine" (detail Sixtuse kabeli laemaalilt)
"The Fall and Expulsion from Garden of Eden"
1509 - 1510
Sixtuse kabel, Vatika


Tagasi

Milliseid käske andis Jehoova Aadamale ja Eevale?

Esimene inimene, kelle Jumal lõi oma näo järgi, oli Aadam. Nimi Aadam tuleneb heebreakeelsest sõnast ādhām ja tähendab “maa, punane muld.” Seega ütleb juba Aadama nimi, mis materjalist Jumal esimese inimese lõi.

Esialgu, kui Aadam Eedeni aeda pidi harima ja hoidma, oli esimene Jumala käsk inimesele keeld süüa hea ja kurja tundmise puust. Jehoova keelas inimest ja ütles: "Kõigist aia puudest sa võid küll süüa, aga hea ja kurja tundmise puust sa ei tohi süüa, sest päeval, mil sa sellest sööd, pead sa surma surema!" Teine Jumala käsk Aadamale oli loomadele ja lindudele nime andmine. Sellest sai ka Aadama esimene tegu. “Ja kuidas inimene iga elava hinge pidi nimetama, nõnda pidi tema nimi olema. Ja inimene pani nimed kõigile lojustele ja lindudele, kes taeva all, ja kõigile elajatele, kes välja peal...” (1Ms 2:19-20 ). Lõpuks leidis Jumal, et pole hea, kui inimene üksi on. Ta lasi raske une Aadamale peale tulla ja võttis ühe tema küljeluudest ning ehitas selle naiseks. Järgmine Jumala käsk oli antud naisele, kes pidi minema Aadama juurde, et kuulata Aadama sõna: "See on nüüd luu minu luist ja liha minu lihast; teda peab mehenaiseks hüütama, sest et ta mehest on võetud. Seepärast jätab mees oma isa ja oma ema maha ja hoiab oma naise poole, ja nad peavad üks liha olema.”

Nüüd jättis Jumal mehe ja naise kauaks ajaks kahekesi, uskudes, et nad aitavad teineteist. Aadamal oli meeles Jumala esimene käsk, et hea ja kurja tundmise puust ei tohi süüa. Ta hoiatas ka naist, et selle vilja söömine toob kaasa surma. Ometi ei mõjutanud isegi surma ähvardus naise isepäisust ja riskivalmidust. Naine ei kuulanud mehe sõna, lasi maol end keelitada ja ikkagi proovis keelatud vilja. Et Aadam oli kindla sõnaga öelnud, et mees hoiab oma naise poole ja et nad peavad üks liha olema, andis naine viljaliha proovida ka oma mehele. Millist keelatud vilja nad sõid? Pärimuse järgi oli selleks õun.

Nüüd, mil naise ja mehe silmad olid avanenud ja nad märkasid oma alastust, katsid nad oma keha viigipuu lehega. Selle märgi abil mõistis Jumal, et nad olid eksinud tema esimese, surmaga ähvardatud käsu vastu. Aga keelatud vilja maitsmine oli andnud Aadamale ja tema naisele hea ja kurja tundmise võime. Seepärast ei jäänudki Jumalal muud üle, kui jagada uusi, karistavaid käske. Naisele ütles ta: "Ma tahan sulle väga palju valu saata, kui sa käima peal oled; valuga pead sa lapsed ilmale tooma; ja sinu himu peab su mehe järele olema, ja seesama peab sinu üle valitsema.” (1Ms 3:16)

Ja Aadamale ütles ta: "Et sa oled kuulnud oma naise sõna ja söönud puust, mille pärast ma sind käskisin ning ütlesin: Sina ei tohi sest mitte süüa; ära neetud on maa sinu pärast, vaevaga pead sa sest sööma kõige oma eluaja! Ja kibuvitsu ja ohakaid peab ta sulle kasvatama, ja sina pead välja rohtusid sööma. Oma palge higi sees pead sa leiba sööma, seni kui sa jälle mullaks saad, sest sestsamast oled sa võetud; sest sina oled põrm ja pead jälle põrmuks saama!" (1Ms 3:17 -19)

Miks Jumal Aadama ja naise oma karmi käsuga Eedeni aiast välja saatis, oli seotud hirmuga, et ehk söövad nad ka elupuu vilja, mis neile igavese elu annab . Seepärast pani Jumal Eedeni rohuaeda tulemõõga ja keerubid elupuud valvama. Legendi järgi tekkis naise pisaratest liilia, kui ta Aadamaga Eedenist välja aeti.

Oma naisele pani nime Aadam: Eeva. Nimi on tuletatud heebreakeelsest sõnast ja tähendab “elu”. Nii said kokku “maa” ja “elu”. Pärast Eedeni aiast väljasaatmist pidigi maale saabuma elu inimkonna sünni näol. Aadama ja Eeva esiklaps oli Kain. Nimepidi on teada veel pojad Aabel ja Sett. Aga Aadamal oli veel poegi ja tütreid, ta elas 930 aastat. (1Ms 5:1–5)