Püha Gregorius Suur Häälestusülesanne

Miks on Gregoriuse lisanimi ”Suur”?

Gregorius I on Leo I ja Johannes Paulus II kõrval üks kolmest paavstist, keda tuntakse lisanimega „Suur”. Ta sündis 540. aasta paiku Rooma senaatori perekonnas ja pärines suguvõsast, kust põlvnesid paavstid Felix III ja
Agapetus I . Umbes 30-aastaselt sai Gregorius Rooma prefektiks, mis oli kõrgeim ilmalik ametikoht tolleaegses Roomas. Isa surma järel loobus Gregorius ametist ja hakkas mungaks. Ta müüs maha oma hiigelsuured maavaldused ja rajas kuus kloostrit Sitsiiliasse, ühe Rooma.

579. aastal võttis paavst Pelagius II Gregoriuse oma teenistusse ja saatis ta suursaadikuna Bütsantsi. Hiljem töötas Gregorius paavsti nõunikuna. Pelagius II surma järel valiti Gregorius 590. aastal üksmeelselt uueks paavstiks. Ta organiseeris Roomas toidujagamist ja teostas halastustöid.
Gregorius I sai mõjukamaks poliitikuks Itaalias. 593.aastal päästis paavst Rooma linna Lombardia germaanlaste vägede rüüstamisest, hiljem sõlmis ta Lombardiaga rahu. Gregorius I propageeris vaimulike tsölibaati, edendas Inglismaal misjonitööd, reformis liturgiat ja liturgilist muusikat. Legendi järgi istunud paavst Gregoriuse õlal linnuks kehastunud hing, kes laulis talle kõrva sisse kauneid viise. Nii sündinud gregooriuse laul. Keskaegsetel piltidel on Gregoriust kujutatud üles kirjutamas laule, mida valge tuvi (Püha Vaimu sümbol) talle kõrva sosistab.
Gregorius I rehabiliteeris munkluse. Enne Gregoriuse valitsemisaega suhtusid kõrgemad vaimulikud munklusesse üsna taunivalt. Kuna Gregorius I oli esimene paavst, kes varem oli olnud munk, võttis ta munki oma teenistusse ja lubas kloostritele suuri privileege. Nagu kiriku ajalugu näitab, said munkluse pooldajad lõpuks võidu.

Gregorius Suur oli silmapaistev filosoof ja teoloog. Tema 854 kirja, mis sisaldavad põhjalikku arutelu moraaliküsimuste üle, võib lugeda teoloogia tippteoseks.

Gregorius Suur on õpilaste, üliõpilaste, õpetajate, muusikute ja lauljate patroon.
Eesti rahvakalendris tähistatakse Rooma paavsti Gregorius I surmapäeva korjusepäeval,
12. märtsil.

Gregorius Suure atribuutika: paavsti tiaara, ametisau, tuvi.