Püha Georg (Jüri) Häälestusülesanne   

Kuidas sai Püha Georgist  kangelane?
 
Episoodid Püha Georgi (Jüri) elust on pärit „Kuldlegendist”. Türgis Kapadookia maakonnas sündinud noorukist sai Rooma sõjaväe ohvitser. Rännakul Liibüasse kohtus ta kurja lohega, kes hoidis hirmu all tervet linna. Esialgu nõudis lohe oma suure isu rahuldamiseks veiseid, siis iga päev kaht lammast, hiljem juba inimliha. Ta mürgitas oma hingeõhuga kõik, kes söandasid läheneda. Lohe ohvreid valiti liisku heites. Kui Georg  linna jõudis, oli käes kuningatütre kord. Mõrsjarüüs printsess oli linna taga kalju külge aheldatud ja ootas oma saatust. Georg haaras oda ja astus koletisele vastu. Ta taltsustas lohe ja tõi selle printsessi vöö otsas linna, lubades eluka tappa, kui linnarahvas ristiusu vastu võtab. 15 000 linlast võttis ristiusu vastu ning ainsa tasuna koletise tapmise eest palus Georg kuningal kirikuid ülal pidada, preestreid austada ja vaeseid aidata. Teise versiooni järgi naelutas Georg lohe mõõgaga maa külge ja tappis seejärel, mille peale võitlust pealt vaadanud rahvas koos kuningaga ristiusku pöördus.
 
Georg jätkas oma teekonda Palestiinasse, kus ta kritiseeris Diocletianust, kristlaste tagakiusajat. Georg võeti kinni, teda piinati. Georg pidi kummutama mürgipeekri, teda venitati ratta peal, kuid imelisel moel ei saanud kristlane viga. Georg hukati aastal 303 pea maharaiumise läbi.
 
Püha Georgit nimetatakse suureks märtriks (megalomartyros), teda mainitakse ka Hieronymuse martüroloogias. Ristisõdade ajal sai Püha Georgi austamine uut hoogu. Richard I (Lõvisüda) kuulutas enese ja oma armee Püha Georgi kaitse all olevaks. Pärast Azincourt`i lahingut kuulutas Henry V Püha Georgi Inglismaa kaitsepühakuks. Hiliskeskajal oli Püha Georgi austamine kõrgpunktis ning teda pidasid oma kaitsepühakuks Veneetsia, Genova, Portugal, Kataloonia, Saksamaa, Etioopia ja Venemaa.
 
Püha Georg on sõjameeste, rüütlite ning talupoegade kaitsepühak. Tema kaitse all on püttsepad, turvisevalmistajad ja sadulsepad. Püha Georgit (Jüri) kutsutakse appi maohammustuste, süüfilise, katku ja leepra puhul. Eestis on ristirüütleid nimetatud „Püha Jüri kutsikateks”.
 
Kristlikus traditsioonis on märter Püha Georgi ehk eestipäraselt Püha Jüri mälestuspäev jüripäeval, 23. aprillil. Hispaanias on kombeks sel päeval kinkida raamatuid. 1616. aastal 23. aprillil surid Cervantes ja Shakespeare, mistõttu UNESCO kuulutas praegusajal 23. aprilli ülemaailmseks raamatute ja autoriõiguste päevaks. Eesti rahvakalendris on jüripäev olnud põllutööde alustamise päev. Eestis on Pühale Jürile pühitsetud Jüri kirik ja Laiuse kirik. Alates 23. aprillist 2001 on Pärnumaal Toril EELK Tori Püha Jüri kogudus.
 
Püha Georgi (Jüri) atribuudid: lohe, murdunud piik (näitab, kui raevukas vastane oli lohe), valge hobune (puhtuse sümbol). Kuna Püha Georg oli Kristuse rüütel, kandis ta raudrüüd ja Kristuse auks valget punase ristiga lippu, mida nimetatakse ka Püha Jüri ristiks.