Püha Laurentius Häälestusülesanne   

Miks on Püha Laurentius vaeste kaitsepühak?

Laurentius sündis 3. sajandil Hispaania linnas Huescas. Ta õppis Saragossas, kus kohtus paavst Sixtus II-ga, kellele Laurentius jättis nii sügava mulje, et paavst võttis noormehe endaga Rooma kaasa. Laurentiusest sai kiriku ülemdiakon, kelle ülesandeks oli hoida kiriku varasid. Laurentiusele anti korraldus jagada kiriku vara vaestele laiali siis, kui keiser otsustab paavsti arriteerida. 257. aastal, kui Rooma keiser Valerianus alustas kristlaste tagakiusamist, andis paavst Sixtus II enne kinnivõtmist kõik kiriku raamatud ja vara Laurentiuse kätte. Kolme päeva jooksul suutis ta peita raamatud, müüa vara ja jaotada raha vaestele. Kui Rooma prefekt nõudis Laurentiuselt kiriku vara, siis osutas Laurentius vaeste, lesknaiste ja orbude poole ning ütles: „Vaat siin ongi kiriku vara.”

Perfekt otsustas „jultunud” diakoni praerestil surnuks piinata. Laurentius talus õudseid kannatusi vapralt. Ta olevat metallrestil lebades piinajaile näkku ähkinud: „Sellele küljele on juba küllalt, pöörake nüüd teine ja hakake sööma.” Laurentius hukati Roomas aastal 258, neli päeva pärast Sixtus II märtrisurma.

Püha Laurentiusest sai vaeste ja raamatukoguhoidjate patroon. Hukkamisviisist tingituna sai Laurentiusest kõigi tulega seotud ametimeeste, nagu pagarite, söepõletajate, klaasipuhujate jt. kaitsepühak. Temalt hakati abi lootma tuleõnnetuste, põletushaavade ja palaviku korral. Laurentiuse kaitse all on Hispaania. Pärimuse järgi tulevat Laurentius igal reedel, et päästa üks hing puhastustulest.

Püha Laurentiuse atribuudid: diakonirüü (dalmaatika), diakoni rist, liud või peeker müntidega, metallist praadimisrest, palmioks – martüüriumi sümbol.

Püha Laurentiuse mälestuspäeva tähistatakse eesti rahvakalendri järgi lauritsapäeval,
10. augustil. Eestis on Püha Laurentiusele pühendatud Kuressaare, Laatre, Nõo ja Kuusalu kirik (rahvajutt kõneleb, et Laurentius ise olevat olnud Kuusalu kiriku ehitaja ja hiljem olevat ta teeäärsel kivil põletatud - tänaseni olla sel kivil põletusresti ja tuletangide jäljed).
Giotto di Bondone El Greco Bernardo Strozzi Valentin de Boulogne Pellegrino Tibaldi