Püha Sebastian(us) Häälestusülesanne   

Miks on renessansiaegseid kunstnikke paelunud legend Sebastianist?

Sebastian sündis Gallias ja aastal 283 sai temast Rooma armee sõdur, varsti keiser Diocletianuse ihukaitseväe kapten. Sebastian julgustas kaht kaasohvitseri, Marcellinust ja Marcust, iseendaks jääma ja mitte oma usku salgama. Et ta pööras ristiusku palju sõdureid, tuli Sebastiani kristlaseks olemine avalikuks. Keiser Diocletianus püüdis Sebastiani veenda, et too hülgaks ristiusu. Sebastianus keeldus ning vihane Diocletianus süüdistas kaptenit reetlikkuses ja tänamatuses. Keiser käskis ohvitseri posti külge siduda ning nooltega surnuks lasta. Käsk täideti ja surnuks peetud Sebastianus jäeti maha lamama. Märtrisurma surnud kaaslase Castuluse abikaasa Irene märkas aga, et nooled polnud Sebastiani tapnud, ja ravis mehe terveks. Lesk soovitas paranenud Sebastianil Roomast põgeneda, kuid mees otsustas oma usku avalikult tunnistada ja Diocletianuse tegusid kritiseerida. Ilmutusest vapustatud keiser kogus end ruttu, käskis Sebastiani viia areenile ja mehe nuiadega surnuks taguda.

Arvatakse, et tänu Sebastiani legendi olemasolule oli renessansiaegsetel kunstnikel võimalik maalida meesakti. Sebastiani on kujutatud posti külge seotud nooltest läbilastud noore mehena.

Püha Sebastiani peetakse vibuküttide, sportlaste, sõdurite ja politseinike kaitsepühakuks.
Püha Sebastiani atribuutika on seotud nooltega – ta hoiab käes nooli või on need tema keha läbistanud.

El Greco Sandro Botticelli Raffael Rubens Mattia Preti Sodoma, Il Hendrick Terbrugghen Hans Holbein Vanem Benozzo Gozzoli