Püha Benedictus Häälestusülesanne   

Millised reeglid kehtestas Püha Benedictus benediktlaste ordu liikmetele?
 
Benedictus sündis aastal 480 ja veetis oma lapsepõlve Nursias koos kaksikõe Scholasticaga. Ta õppis Roomas, kuid pettus suurlinna ohjeldamatus elus ja hakkas üsna noorelt eremiidiks. Benedictus elas koopas Subiaco mägedes, et rahulikult elu üle mõtiskleda. Ta sõltus vaid munk Romanuse toodud kasinast toidust, mille too köiega kuristikku laskis. Lihasuretamise eesmärgil veeretas Benedictus end veel alasti okaspõõsastes.
 
Kuuldused Benedictuse vagadusest levisid kiiresti ja tema elustiil leidis palju pooldajaid. Peagi kutsuti Benedictus Vicovaro kloostri abtiks. Varsti hakkasid mungad tehtud otsust kahetsema, kuna uue abti kehtestatud reeglid olid väga karmid. Benedictuse vastu peeti vandenõu. Ühe legendi järgi pakuti talle mürgitatud leiba, mille aga ronk õigel ajal näppas. Teise legendi põhjal andsid kloostris elavad mungad Benedictusele mürgikarika, millele ta kombekohaselt enne joomist ristimärgi tegi. Karikas purunes kildudeks. Benedictus lahkus Vicovaro kloostrist ja organiseeris Subiacos 12 väikest kloostrikogukonda.
 
530. aastal lasi Benedictus Monte Cassinos purustada paganliku templi ja asus selle asemel rajama suurt kloostrit. Nii sai temast benediktlaste ordu asutaja. Monte Cassinos koostas Benedictus ordu liikmetele ranged reeglid. Keegi benediktlastest ei tohtinud omada isiklikku vara. Söödi ühises lauas ja omavahelised vestlused viidi miinimumini. Benediktlaste peamisteks kohustusteks oli ilmalikust elust kõrvaletõmbumine, palvetamine, individuaalne õppimine, ümbruskonna puudust kannatavate inimeste aitamine, füüsilise töö tegemine. Benedictus rõhutas, et ka kõige mustema ja lihtsama töö tegemine on vajalik. Äärmuslikku asketismi ta ei pooldanud. Benediktlaste ordu muutus väga populaarseks, kloostrite arv kasvas kogu Euroopas. Hiljem muutusid benediktlaste eeskirjad leebemaks ning mungad said rohkem aega pühendada inimeste õpetamisele.
 
Benedictus olevat oma surma ette aimanud ja käskinud kuue päeva jooksul endale haua valmis kaevata. Ta suri palvetades 21. märtsil 547. aastal ja maeti oma õe Scholastica kõrvale Monte Cassinosse. Kuigi Lääne-Euroopa munkluse rajaja suri märtsis, on tema mälestuspäeva alates VIII sajandist tähistatud hoopis 11. juulil. 1964. aastal kuulutas paavst Paulus VI ta Euroopa kaitsepühakuks.

Püha Benedictuse atribuutika: must või valge mungarüü, ronk, leib, peeker, abtisau, raamat.