Milliseid legende seostatakse Püha Johannesega?

Johannes oli Jeesuse kaheteistkümnest jüngrist noorim. Teda kutsutakse “jüngriks, keda Jeesus armastas”. Nii Johannes kui tema vend Jaakobus Vanem olid enne jüngriks saamist Galilea kalurid ning parandasid Geneetsareti järve ääres võrke. Jeesus hüüdis vendi nende äkilise loomu pärast “kõuepoegadeks”.

Johannes jäi Jaakobusega Kristuse juurde ja nad tegid koos temaga läbi jutlustamise, õpetamise ja imetegude teekonna. Mõlemad vennad oli Jeesusega, kui too Peetruse ämma ravis ja Jairuse tütre ellu äratas. Johannes oli kohal ka Jeesuse elu kriitilistel hetkedel: Kristuse kinnivõtmisel Ketsemani aias, kohtumõistmisel Kaifase ees. Johannes oli ainus jünger, kes viibis ristilöömise juures ja toetas Neitsi Maarjat. Tema hooleks andis Jeesus oma ema.

Hilisemad apokrüüfilised lood Johannese elust on pakkunud huvitavaid sü˛eesid. Arvatakse, et Johannes asus koos Neitsi Maarjaga elama Efesosse, Väike-Aasiasse. Efesoses elades on tema arvele kantud palju imesid. Näiteks olevat Johannes surnust üles äratanud Drusina-nimelise naise. Johannes oskas muuta puupulki ning kive kullakangideks ja kalliskivideks.

Kui Efesose preestritar Diana lasi tal juua mürgikarikast, tegi Johannes karika kohal ristimärgi ja sundis mürgi pisidraakoni või mao kujul karikast väljuma. Sellest sündmusest pärinebki Johannese vastav atribuut - karikas.

Millalgi olevat Rooma keiser Domitianus pagendanud ta Kreeka saarele Patmosele, kus Johannes sai ilmutuse ja kirjutas Ilmutusraamatu. Johannes pääses õnnelikul kombel ka Domitianuse tagakiusamistest: keevast õlikatlast tuli ta välja vigastamatult.

Pärimuse järgi elas Johannes kõrge vanuseni. Johannes oli ainus apostel, kes suri loomulikul viisil. Arvatakse, et surma lähedust tundes lahkus 105-aastana Johannes kodust, kaasas seitse lähemat õpilast. Johannes heitnud hauda ja õpilased katnud ta mullaga. Kui Efesose kristlased sellest kuulsid, avasid nad haua. Haud oli tühi. Hiljem ühel maikuu päeval olevat kerkinud haua kohale tervendava mõjujõuga tolmupilv.