Püha Jaakobus Vanem Häälestusülesanne  Ülesanne

Miks on Jaakobus Vanem palverändurite kaitsepühak?
 
Jaakobus Vanem oliSebedeuse poeg ja evangelist Johannese vend. Mõlemad vennad said Jeesus Kristuse lähedasteks sõpradeks ja jüngriteks. Jaakobus Vanemat märgitakse Uues Testamendis Jairuse tütre surnust äratamise juures ning Jeesuse agoonia tunnistamisel Ketsemani aias.
 
Jaakobus Vanem jätkas pärast Jeesuse surma misjonitööd Süürias. 7. sajandil tekkis legend Jaakobuse jutlustamisest Hispaanias ja sellest, kuidas tema säilmed leiti Compostelast, mis nimetati ümber Santiago de Compostelaks („Santiago” on tuletatud Püha Jaakobuse nimest). Keskajal muutus Santiago de Compostela Jeruusalemma ja Rooma järel üheks kõige käidavamaks palverännakupaigaks. Nii saigi Jaakobus Vanemast palverändurite kaitsja. Jaakobuse kui palveränduri peamiseks embleemiks on kammkarp – vaimse vee järele janunemise võrdkuju ja ühtlasi vihje apostli merereisile Hispaaniasse. Sageli kujutatakse kammkarpi Jaakobuse õlal. Jaakobus Vanema atribuutideks on ka palveränduri laia äärega kübar, rändurikott ja -kepp, raamat või pärgamendirull.
 
Jaakobus oli jüngrite seast esimene, kes suri märtrisurma: aastal 44 pKr lasi Herodes Agrippa tal pea maha raiuda.
 
Jaakobus on Hispaania, Portugali ja Urugai patroon. Eestis on Jaakobus Vanemale pühendatud Viru-Jaagupi ning Pärnu-Jaagupi kihelkonnad ja kirikud.

Eesti rahvakalendris tähistatakse talle pühendatud jaagupipäeva 25. juulil.